איי גלפאגוס

צבי ענק מגלפאגוס

ציפורים עם כפות רגליים כחולות או סינור אדום בוהק, המתנפח לגודל של כדורגל במהלך החיזור, בכמויות מסחריות או איגואנות משתזפות שתייר לא זהיר עלול לדרוס ברגל גסה, 13 זנים של צבי ענק הייחודיים למקום – אם מה שעושה לכם את זה בחופשה הוא טיולי טבע ופגישה עם , איי הגלפאגוס שבאוקיינוס השקט הם הדבר הקרוב ביותר לגן עדן.

הטיול לקבוצת האיים, השייכים לאקוודור, תהיה אחת החוויות העוצמתיות שתחוו כתיירים. השפע המרהיב של בעלי החיים – חלק גדול מהם ייחודי למקום (המילה החביבה על מדריכי הטיולים המוצמדים לכל ספינת תיירים היא אנדמיק – כלומר מין הקיים רק באיים), העובדה שאת היחס של רובם הגדול לתיירים המגיעים לאיים אפשר לתאר בין סקרנות לאדישות וכמובן גם הטבע – האיים, אתרי הצלילה ומזג האוויר הטרופי – יהפכו את הטיול לכזה שאולי אפילו חבריכם לא יסבלו בערב השקופיות המסורתי.גם אופי הטיול באיים יוצא דופן. הדרך המקובלת לסיור בין האיים, הוא באמצעות חבילת שייט של 4,5 או 8 ימים. הספינות המשייטות בין האיים נעות כמובן מדרגת תיירות בסיסית – חדרים זוגיים קטנים, חדר אוכל צנוע וספינה קטנה יחסית, המארחת 10 עד 15 תיירים. לגודל הסירה יש משמעות כאשר הים הופך מעט גלי. במילים אחרות, אם ייערך סקר, התוצאות החד משמעיות יקבעו כי החברים בסירות הקטנות, מקיאים הרבה יותר. בסירות הגדולות והיציבות תיהנו בדרך כלל גם מחדרי שינה מרווחים יותר וגם מחדר אוכל ומטבח גדול ועשיר יותר.אבל, איכות הסירה – גם אם אין לזלזל בה במסגרת הטיול, בייחוד לאחר 3 או 4 ימים מפרכים – הם רק החלק המשני כמובן. מה שיהפוך את הנסיעה לבלתי נשכחת, היא הירידה לחופים – בדרך כלל לאי או שניים מדי יום. בחלק מהאיים ובסמוך להם, ניתן לשחות או לשנורקל בצוותא עם פינגווינים, כלבי ים, איגואנות ואפילו . המדריכים, שבדרך כלל מעדיפים להישאר יבשים על הסירות, מבטיחים שאין כל סכנה.

האיים קנו את פרסומם בזכותו של צ'רלס דרווין, אשר ביקר באיים במהלך המאה ה- 19 וגילה את מה שמדהים גם היום: קבוצת האיים שהתנתקה לפני אלפי שנים מיבשת פיתחה צורות חיים ייחודיות ויותר מכך – ישנם מינים ייחודיים גם לאיים השונים. דוגמה קיצונית היא של הזנים השונים של צבי הענק שהתפתחו באיים, כולל זנים שונים באי אחד – אזבלה, סביב ללועי הרי הגעש הקיימים בו.

האי ברטלומה בגלפגוס נחשבת אומנם למדינה מתפתחת, אבל גם לנציגי ענף התיירות של מדינה מפותחת כישראל, יש הרבה מה ללמוד מהדרך המרשימה שבה האקוודורים נוהגים במשאב הטבע שנפל לידיהם: ראשית, המדינה מנפיקה לספינות היתרי בקמצנות. פחות מ- 100 ספינות מורשות להסיע את התיירים בין האיים. בנוסף, לכל סירה מוצמד, על פי החוק המקומי, מדריך בעל הכשרה בביולוגיה.בגלפגוס יש 13 מרכזיים, מהם 5 מיושבים. ל-2 מהם ניתן להגיע בטיסה של שעתיים עד שלוש מקיטו או מגואיקיל – שתי הערים הגדולות של אקוודור. האיים המרכזיים, בעיקר סנטה קרוז, הם גם נקודת יציאה מצוינת לטיולי כוכב. מי שמעדיף שלא לשהות במשך כל הטיול בספינה בים, יכול לגור באחת מבתי המלון באי ולצאת לטיולי יום לאיים סמוכים. הדרך הנוחה ביותר להזמין טיול בגלפגוס, הוא באמצעות הזמנת חבילה מראש. דרך מקובלת אחרת היא להגיע לעיר הבירה קיטו ולהיכנס לאחת מהסוכניות הרבות לאורך שדירות האמזונס – הרחוב הראשי של העיר. שם בדרך כלל ניתן למצוא דילים טובים יותר. מצד שני, מדובר בשיטה לתרמילאים, או למטיילים שזמנם בידם, שכן לעתים יש להמתין מספר ימים עד לשיט הבא. חבילות השיט עצמן מתחילות לרוב מאזור ה- 150 דולר ליום ומגיעות, בספינות המפוארות יותר ל- 350 דולר ומעלה.לדוגמא: הספינה הקטנה גולונדרינה (22 מטרים אורכה והיא מתאימה ל-10 תיירים), מציעה חבילה ל-5 ימים תמורת 740 דולר לאדם. חבילה ל- 8 ימים מוצעת ב- 1,060 דולר. הספינה הקנדית לאמר לו, שאורכה 28 מטרים והיא מתאימה ל-16 נוסעים (לא כולל הצוות), מציעה חבילה ל-8 ימים במחיר של 2000 דולר לאדם, או 4000 לתא הזוגי. הספינה מילניום – בעלת מידות וקיבולת אירוח דומות, מציעה חבילה ל-4 ימים ב- 1400 דולר לאדם וחבילה ל- 8 ימים תמורת 2400 דולר.  טיסה מישראל לקיטו – עם עצירת ביניים באירופה, יכולה להמשך קרוב ליממה ברוטו – יחד עם עצירות הביניים. המחיר יכול לנוע סביב ה- 1,500 דולר לכרטיס. לאחר שמגיעים לקיטו, טיסת המשך לאיים צפויה לעלות בסביבות 400 דולר.           

תגובה אחת

הוסף תגובה