טור דה מון בלאן יום 9 – לה טור עד שאמוני

זהו היום האחרון של טור דה מון בלאן עבור מטיילים רבים, אם כי יש כאלה שמקפידים להשלים את ההקפה המלאה ולסיים באותה נקודה בה החלו את הטור – באוש. לטעמנו, סיום מעל שאמוני, בנקודה המשקיפה אל המונט בלאן והעמק כולו, הוא סיום קלאסי, שמסתיים בפועל בירידה ברכבל ביום האחרון של הטור מלה ברוונט (Le Brévent) אל שאמוני (Chamonix) ואל כוס בירה באחת מעשרות הפאבים.

מתחילים מלה טור (Le Tour) או מטרה לה שאמפ האט (Tré le Champ le Haut), תלוי היכן לנתם את הלילה האחרון.

לה טור בעמק שאמוני, תחילת יום 9 של טור דה מון בלאן

לה טור, תחילת יום 9 של טור דה מון בלאן. צילומים: אתר טייל

הדרך הקלאסית הקלה יחסית, היא מטרה לה שאמפ אל רפיוג’ לה פלגר (Refuge La Flegere), כ-6 קילומטרים בהם מטפסים כ-530 מטרים.

אבל, רבים מעדיפים לפנות אל השביל עולה אל דה לאק בלאנק רפיוג’ (The Lac Blanc Refuge, צרפת), בפאתי לאק בלאנק, בגובה 2,343 מטרים. זוהי סטיה פופולארית מהמסלול הקלאסי, שמחייב טיפוס של כ-930 מטרים, לאורך כשעתיים.

איזור לה פלאגר

הטיפוס מעל לה פלאגר

משם, יורדים במשך כשעה לכיוון רפיוג’ לה פלגר (Refuge La Flegere), כ-3 קילומטרים ו-500 מטרים במורד השביל. אצל מי שממשיך עד אוש, זו תחנת עצירה פופולרית, לסיום היום ה-9.

אנחנו ממשיכים עוד כ-5 קילומטרים, כאשר משמאלנו העמק ומעבר להם הרי האלפים, עם נוף מרהיב של המונבלאן והפסגות הסמוכות לו.

נוף האלפים לכיוון לה ברוונט

השביל מגיע אל מעל שאמוני, אל מסעדת ברגרי דה פלאנפראז (Bergerie de Planpraz). המשקיפה אל שאמוני מגובה 2000 מטרים. אם התעייפתם, אפשר לעצור כאן לקפה ואפילו לסיים את הטרק. הרכבל המגיע עד לה ברוונט, עוצר כאן.

טור דה מון בלאן - תצפית לפסגה

טור דה מון בלאן – הרכבל אל לה ברוונט

אם אתם רוצים לתת את המאמץ האחרון והמתגמל – עליה אחרונה בטור, מחכה לכם טיפוס של 480 מטרים לאורך 2 קילומטרים, לגובה 2,480 ולרכבל. זוהי הליכה של 40-50 דקות נוספות.

הירידה ברכבל מנקודת גובה 2000 אל שאמוני

את הטריק האחרון שמרנו לסוף..אם אתם מרגישים עייפים ותשושים, ניתן להפוך את היום ב-180 מעלות: מתחילים בנסיעת אוטובוס לאורך כחצי שעה אל שאמוני, אל תחנת הרכבל. מהתחנה לוקחים את הרכבת אל לה ברוונט, או אל נקודת האמצע בגובה 2000 ומתחילים לצעוד, במגמת ירידה נעימה, לכיוון רפיוג’ לה פלגר. בכל נקודה כמעט כאן, תוכלו לרדת לכביש הראשי ולתפוס את האוטובוס לשאמוני.

הוסף תגובה