סובב מון בלאן יום 8 – טריאנט דרך קול דה באלמה עד לה טור

היום השמיני של הטור מתחיל בשוויץ – בטריאנט (Trient), או קול דה לה פורקלז (Col de la Forclaz), אם ביליתם שם את הלילה ומסתיים בצרפת, בלה טור (Le Tour), או טרה לה שאמפ (Tré le Champ le Haut).

מטריאנט לכיוון קול דה באלמה

תחילת היום, היציאה מטריאנט לכיוון קול דה באלמה. צילומים: אתר טייל

זהו אחד הימים היפים בטור, בזכות שיאו של היום – ואחד השיאים של הטור כולו – קול דה באלמה (COL DE BALME) – מעבר הגבול בין שוויץ לצרפת ואחד ממעברי ההרים – הפאסים, היפים בטור, עם תצפית מרהיבה אל עבר המון בלאנק ובכלל – תצפית של 360 מעלות.

מטפסים לכיוון גבול צרפת

העליה לכיוון קול דה באלמה

העליה אליו כמובן מתישה – כ-3 עד 4 שעות של טיפוס שמתחיל כחצי שעה מטריאנט. לאחר הליכה מישורית נאה, לאורך שדות פרחוניים, כאשר חולפים על פני הרפיוג’ דה פיוטי (Refuge du Peuty), חוצים ערוץ נחל ראשון ומשם מתחילים בטיפוס מגובה 1,094 מטר שמסתיים עד כוס בירה ברפיוג’ קול דה באלמה, בגובה של 2,195 מטר. הטיפוס כולל גם כמה מעברים שבתחילת העונה מכוסים בשלג, אבל לא מדובר בעליה טכנית יוצאת דופן.

שלג במסלול TMB

הטיפוס לכיוון קול דה באלמה. שלג בתחילת עונת ה-TMB

ביום בהיר, כמו זה שאנחנו תפסנו, בסוף יוני, בילינו כשעתיים בפסגה, יחד עם עוד עשרות מטיילים, רובצים על כר דשא, זורקים כדורי שלג, או טועמים עוגה ומשקה מהמסעדה.

קול דה באלמה. נוף מרהיב למון בלאן

מעבר קול דה באלמה. באופק רואים כבר את פסגת מון בלאנק

משם זו ירידה קלה של כשעה או שעה וחצי עד לה טור. יש 3 דרכים להגיע ללה טור – ראשית, הדרך הקלאסית של הטור, שהיא למעשה ירידה חדה וישירה, לאורך תוואי הרכבל.

הנוף ממעבר קול דה באלמה

תצפית מקול דה באלמה

השניה – עוקפת את העמק מימין. המרחק מעט גדול יותר, אבל השביל אמור להיות מהיר יותר.

השלישית – לעצלנים, היא פשוט לצעוד מקול דה באלמה עד לתחנת הרכבל, המרוחקת כ-500 מטרים ומשם לרדת עד לה טור. מדובר למעשה ב-2 רכבלים, כך שניתן להחליט למשל לרדת עד מחצית הדרך ורק שם לקחת את הרכבל עד למטה.

יורדים אל לה טור

הירידה מקול דה באלמה אל לה טור

באיזור לה טור תוכלו לעצור באחד המלונות בעיירה. אנחנו יכולים להמליץ על מלון אולימפיק (Hôtel Olympique)  המשפחתי. ניתן גם להמשיך, כפי שרבים עושים, עד טרה לה שאמפ וללון באחד מהחדרים המשותפים באכסניה. מדובר בהליכה של עוד 2 קילומטרים מישוריים פחות או יותר, על הכביש.

מי שמעוניין, יכול ללון גם בעיירה ארגנטייר. זו מרוחקת כ-3 קילומטרים מתחנת הרכבל התחתון. ניתן לצעוד לשם או לעלות על קו האוטובוס של איזור שאמוני – קו אוטובוס שחולף פעמיים בשעה והוא אינו כרוך בתשלום. זה למעשה הקו שיכול לקחת אתכם עד שאמוני, או אוש. אותו הקו שלקח אותנו ביום הראשון של הטרק לתחנת הרכבל של בלוויל. כך או כך, קו האוטובוס מרמז שהגענו כמעט לסופו של הטרק.

תגיות:, ,

הוסף תגובה