צלילה – החופש האולטימטיבי

אי שם בראשית שנות ה- 90′, בעיצומו של טיול השחרור המקובל, הגיע גם הזמן לסמן וי ליד המשימה ‘קורס צלילה’. המקום שנבחר – כפר דייגים עלום בשם מוהל בוהל, באי סבו שבפיליפינים. המקום נבחר גם בשל העובדה שהמקום התפרסם כאתר צלילה ייחודי, בשל המלצות של מספר ישראלים וכמובן שגם בשל המחיר – 150 דולר אם אני זוכר נכון, משהו כמו 3,500 פזטות מקומיות.

המסע למוהל בוהל היה מתיש, אפילו אם נתעלם מהטיסה לפיליפינים עצמה. הדרך ממנילה המהבילה לכיוון הדרום כללה מספר ימים של נסיעה, עם עצירה בכפרים מקומיים מרתקים, אך חסרים באוכל סביר ותנאים סניטריים מינימליים, שיט לילי במעבורת שבשיאו קבלת הצעת נישואין ממקומית בת 15 או 16 ובסיומו נסיעה של 3 שעות באוטובוס מקומי, בחברת תרנגולות, תיישים וחזיר מקומי, שלמרות שנקשר לגג, הצליח להטיל את מימיו דרך החלון, היישר אל מושבי.

הקורס עצמו היה מדהים. צלילה בחברת דגים צבעונים, מלפפוני ים ואפילו כרישים שהיו מיודדים אישית עם צוות המדריכים – ברובם צוללנים גרמנים ושויצרים. גם האתר עצמו, כפר קטן שכולו בתי ספר לצלילה, פאבים ונערות מקומיות המתפרנסות מציבור התיירים, הוסיף.

רק בסוף הקורס, כאשר המדריך יורגן העניק לי את כנפי הצלילה, הוא גילה לי סוד: הצלילות בפיליפינים יפהפיות, הוא לחש, אבל הצלילות היפות ביותר בעולם ממתינות לך בים האדום. על אילת שמעת?

יורגן כמובן צדק, באיזור הים האדום, לאורך חופי אילת, נמצאים אתרי צלילה מרהיבים, כמו כמובן גם במזרח הרחוק, בחופי אוסטרליה, בבורה בורה ובעוד מקומות. באתרים אינטרנט רבים אפשר למצוא את הרשימות הסובייקטיביות של 10 או 50 או 100 אתרי הצלילה הטובים ביותר.

מחברת צלילה פרטית

אבל הצלילה, יגיד לכם כל מי שצבר ותק בתחום, היא הרבה יותר מאתרי הצלילה. זה מתחיל באוירת החופש שתמצאו תמיד במועדון הצלילה על שפת הים, בציוד – שאפשר לשכור בקלות בכל מקום, בהשוואת הפז”ם והאתרים – הרשומים לכל אחד במחברת הצלילות האישית, במראות הפסטורליים שמתחת לים, ואולי בעיקר בשקט ובתחושת הריחוף של מתחת למים.

תקופת החורף בישראל היא דווקא תקופה מצויינת, אם יש לכם את הזמן ואת המזומנים, לצאת לטיול צלילה, או אפילו לקורס ראשוני. קורס צלילה נמשך כיום בדרך כלל יומיים או שלושה ולמעשה כבר מהיום הראשון תמצאו את עצמכם צוללים מתחת למים, יחד עם המדריך.

אגב, גם רבים מהצוללים הותיקים ממשיכים לצלול עם מדריכים – מעין טיול מאורגן, המומלץ במיוחד למי שמגיע ליעד חדש ולא מוכר וגם למי שאינו צולל באופן קבוע, אלא אחת לכמה חודשים במקרה הטוב.

אם הים התיכון נראה לכם קודר וקריר בימים אלה, קורס הצלילה שלכם יכול להתקיים באילת – באחד מבתי הספר הפעילים לאורך חוף הים. העלות של קורס צלילה בישראל היא בסביבות ה- 1,000 שקלים לקורס.

קורסים דומים – במרבית בתי הספר ומועדוני הצלילה ברחבי, הקורסים וההכשרות דומים, לרוב של ארגון פאדי – , יכולים אולי לעלות מעט פחות, אם תתעלמו מהעלות השולית של טיסה לחו”ל..בכל מקרה, זוהי הזדמנות מצויינת לברוח מהסתיו או החורף הישראלי למחוזות חמים יותר – באיזור הקו המשווה, או חצי הכדור הדרומי.

כנסו לכאן כדי לקרוא היכן הכי כדאי לצלול

לחצו כאן כדי לקרוא על כללי בטיחות חשובים, לפני שאתם קופצים למים

הוסף תגובה