אמסטרדם הולנד: בירה, אופניים וקפה

אמסטרדם היא אחת הערים הנעימות ביותר להעביר בהם יום או שניים – ואפילו שבוע.. הדרך הפשוטה ביותר היא פשוט לטייל ברחובות מרכז העיר, ברגל או באופניים, לדווש לאורך התעלות, לחצות את הגשרים, להתרשם מבניינים מהמאה ה- 17 וה- 18 השמורים הרבה יותר טוב משיכונים ישראליים בני 20 ו- 30 (שלא לדבר על שכונות חדשות..) וכשמתעייפים – עוצרים בבית קפה, מסעדה או קופי שופ מקומי. רק שהעצירה בקופי שופ, אינה מומלצת לפני פגישה עסקית חשובה.

שמאים ומהנדסי עיר ישמחו לשמוע שלצורת הבתים המרתקת של העיר, אחראית במידה רבה שיטת הארנונה ששלטה בה בעבר: העירייה גבתה את הארנונה לא לפי שטח הדירה, אלא לפי רוחב החזית. התוצאה היא בניינים רזים ועמוקים – כלומר דירות צרות וארוכות. אפשר לומר שמדובר בשיטה חברתית, שכן בשל החזיתות הצורות, ישנן דירות רבות יותר הפונות לתעלות, וכך חלק גדול מהתושבים נהנים מהנוף ולא למשל רק מתי המעט היכולים לרכוש דירה במרינה, כפי שקורה במדינות אחרות..

הנה עוד כמה דברים שאפשר לעשות אם כבר נקלעתם לעיר:

רכיבה על אופניים:

 אם מזג האוויר מאפשר זאת, השכרת זוג אופניים תהפוך את טיול היום בעיר לנעים וגם לזול יותר. בזכות הטופוגרפיה המישורית ברובה של העיר, הרכיבה אינה קשה, היא מקצרת את זמני הנסיעה מנקודה לנקודה וכך לא תקטינו את רגשות האשמה על האימונים האבודים במכון הכושר. העלות הממוצעת ליום שכירות היא 8 יורו.

 

החוויה של הייניקן:

 בהולנד פועלות למעלה מ- 60 מבשלות בירה. חלקן מבשלות בוטיק קטנות ואחרות – ידועות יותר. אבל, הבירה ההולנדית המפורסמת ביותר היא כמובן בירה הייניקן. ביקור בחוויה, הממוקמת בבניין המפעל המקורי של החברה, הממוקם במרכז העיר, הוא דרך מצוינת להעביר שעתיים שבו תוכלו גם ללמוד קצת את ההיסטוריה של העיר – בסיור וירטואלי בכרכרתו של המייסד – מר הייניקן, ברחובות אמסטרדם, במשחקים ומצגות שונות וכמובן גם בלגימת 3 כוסות שליש ליטר – הכלולות בדמי הכניסה העומדים על 10 יורו. המקום סגור כרגע לרגל שיפוצים וייפתח שוב ב- 20 לאוקטובר.

 

שוק אלברט קויפ:

 חנויות מעצבים וכל הרשתות הגדולות, פרושות בעיקר לאורך המדרחובים היוצאים משני צידי כיכר דאם. אבל, שוק אמיתי – כזה שאפשר למצוא בו גבינות ונקניקים, פירות ים, בגדים זולים, צעצועים וכל מה שצריך להיות בשוק עירוני אמיתי – תמצאו באלברט קויפ. זהו שוק היום ההומה ביותר בהולנד, וחלק מההולנדים טוענים כי הוא שוק היום הותיק באירופה.

 

ביקור בבית סירה:

 בעיר יש עשרות מוזיאונים ומקומות ביקור רשמיים. חלקם מן המפורסמים בעולם, כמו מוזיאון ריחקס – הגדול במדינה, מוזיאונים של 2 מהציירים הגדולים של כל הזמנים, ילידי העיר – ואן גוך – עם למעלה מ- 200 יצירות של הצייר ומוזיאון רמברנדט – הפועל מהבית שבו התגורר הצייר, בית אנה פרנק ואפילו מוזיאון הסקס. אבל, אם אתם מחפשים מקום נעים להעביר שעה או שעתיים, עם טורים קצרים יותר, אפשר לבחור במוזיאון קונבנציולי פחות, כדוגמת מוזיאון בית הסירה – שהוא למעשה בית סירה, מהסוג הנפוץ בתעלות אמסטרדם, הפתוח לקהל. המוזיאון מומלץ כמובן, במיוחד אם אתם נמנים על המוני בית ישראל, הממתינים בדיוק בימים אלה לקבלת רשיון הסקיפר שלכם ומתחבטים בשאלה האם למכור את דירתכם בצפון תל אביב, תמורת יאכטה מסוגננת במרינה בהרצליה. המוזיאון יאפשר לכם לצפות כיצד נראים החיים בבתי סירות, אותם אתם רואים מצד המדרכה. בית הסירה המשמש כמוזיאון, מעוצב ומסודר. הוא ממוקם כ- 5 דקות הליכה מבית אנה פרנק, כלומר במיקום מרכזי בעיר. דמי הכניסה הם 3.25 יורו ומכיוון שמדובר במוזיאון היחיד מסוגו בעיר – תוכלו לאתר אותו בקלות דרך מפות תיירים או הפניה מבית המלון.

 

קופי שופ:

 מי שמגיע לעיר בפעם הראשונה, וגם כמה מאלה שלא הבינו מדוע הם שקעו בשינה עמוקה במלון לאחר שחזרו מבית הקפה, מוכרח לדעת – קופי שופ הוא שם הקוד המקומי לבתי קפה או פאבים, בהם מותרת מכירה ועישון של מריחואנה. בעיר יש עשרות רבות של בתי קפה כאלה, רובם נעימים ובכל מקרה, כדאי לבחור באחד שאינו רחוק מדי מבית המלון.. מקום מומלץ הוא קפה אלטו, אשר מתהדר בכך שהוא המקום הטוב ביותר לשמוע מוסיקת ג’אז בעיר. בעלי בית הקפה, הממוקם במרחק 10 דקות הליכה מכיכר דאם, באזור מועדוני הלילה, ברחוב לייד סדווארס, צמוד לרחוב לד צפלין, טוענים כי זהו המועדון הותיק והמפורסם באמסטרדם בכל הנוגע לג’אז.

אין תגובות

הוסף תגובה