קמינו דה סנטיאגו דה קומפוסטלה טרק – בדידותו של הטרקר

קמינו דה סנטיאגו דה קומפוסטלה טרק, או דרך סנטיאגו, הופך למוכר יותר בשנים האחרונות, כך שנכתבו עליו גם לא מעט ספרים, כולל בעברית. הבולט שבהם הוא טרנטה דואה שמתאר בשביל סנטיאגו דה קומפוסטלה טרק שנמשך 32 יום. לצד הסיפור המותח, הספר שכתב דני כהן, שטייל לאורך המסלול כבר מספר פעמים, הוא למעשה מסלול טיול לאורך קמינו דה סנטיאגו ספרד.

אגב, אפשר להזכיר גם את צעד ועוד צעד שתורגם לעברית ונכתב על ידי גרהם סימסיון. כל מי שיצא אי פעם לטרק בנפאל, דרך קמינו דה סנטיאגו דה קומפוסטלה ספרד, או טרק בכל מדינה או יבשת אחרת, מכיר את התחושות של השיא והשפל במהלך המסע.

על הספר טרנטה דואה

הקושי היומיומי, מול האופוריה של כיבוש הפסגה, או סתם השלמת עוד יום מוצלח. כעת, אפשר לקרוא לראשונה בתיעוד מרתק בגוף ראשון, בספר המצוין טרנטה דואה, על מסעו של טרקר ישראלי, שיצא למסע אל קמינו דה סנטיאגו דה קומפוסטלה, אחד הטרקים המפורסמים באירופה, שמוכר גם בקצרה בשם דרך סנטיאגו, או הקמינו – אל קמינו בספרדית. זו קריאת חובה לכל מי שיצא לטרק ויוכל להזדהות עם התחושות וגם למי שעומד לצאת ורוצה ללמוד על הצפוי לו. בלי קשר, זהו ספר קריאה מצויין שיעביר את הזמן בלילות הטרק וגם סתם בסלון הבית.

trantecover

כריכת הספר טרנטה דואה

דני כהן הוא עיתונאי ישראלי וגם תרמילאי חובב. ממרום גילו, הוא יצא כבר 4 פעמים לטרק המפורסם מאוד באירופה ופחות בישראל – הקמינו לסנטיאגו דה קומפוסטלה, טרק על גבול צרפת, ספרד ופורטוגל. את חוויותיו בטרק הוא העלה על הכתב בספר פרוזה – טרנטה דואה, העוסק בלופו – ישראלי המחליט לצאת בגיל 50 לטרק בפעם הראשונה.

קמינו דה סנטיאגו דה קומפוסטלה טרק – מסע חיפוש עצמי

סיפורו של לופו, גיבור טרנטה דואה מרתק, אבל דרכו אפשר ללמוד הרבה יותר על הקמינו ועל טרקים בכלל: מה ההליך הנפשי המתרחש בנפשו של אדם במהלך טרק, כיצד מתגברים לעתים על שעות של הליכה מנקודה לנקודה, מהם הקשיים הפיסיים – הקשיים נוגעים לכל מי שעושה טרק באשר הוא, מגיל 20 ועד גיל 80 וכמובן גם מהו ההווי החברתי המתרחש במהלך טרק. התיאורים יעוררו נוסטלגיה והזדהות בקרב כל מי שכבר היה שם – הכוונה היא לכל מי שעשה טרק באשר הוא. מבחינה זו הספר אוניברסאלי לחלוטין, הוא יכל לעסוק באותה מידה בכל טרק אחר, בנפאל, בהרי האנדים, בקילמנג’רו, או בכל נקודה אחרת בעולם.

התמונה שמצייר דני כהן לאורך הספר והמסע, יכולה גם להרגיע ולהמחיש גם בקרב מי שמתכונן לטרק הראשון בחייו מהי המשמעות של טרק: יחסי הקרבה הנוצרים עם אלו הפוסעים עמנו באותו המסלול, תנאי המגורים שלרוב הולכים והופכים קשים יותר, ככל שמטפסים ומתקדמים ועוד וגם האופוריה עליה מגיעים כאשר מצליחים להגיע לנקודת הסיום. מבחינה זו, זה ספר חובה למי שעומד לפני יציאה ראשונה לטרק.

אין כמעט ספרים מסוג זה בעברית – ספרי מסע, המשלבים בכשרון פרוזה, יחד עם תיאור מדויק – כשל מדריך טיולים, מסלול טיול, כך שניתן גם לצאת לטיול עם הספר ולשחזר את הטרק שביצע לופו – ולפניו גם דני בעצמו.

לנו הספר עשה חשק עז לצאת לטרק הקמינו – הדרך לסנטיאגו, או השם המלא – דרך סנטיאגו דה קומפוסטלה טרק ספרד, הקדושה לנוצרים, המסומנת לכל אורכה בחצים צהובים, וסמלה הוא סמל הצדפה.

קמינו דה סנטיאגו דה קומפוסטלה טרק ספרד - שביל לאורך הקמינו, עם סמל הצדפה

שביל לאורך הקמינו, עם סמל הצדפה

 

מחבר הספר טרנטה דואה, דני כהן במהלך הטרק בקמינו -דרך סנטיאגו דה קומפוסטלה ספרד

מחבר הספר טרנטה דואה, דני כהן במהלך הטרק בקמינו, דרך סנטיאגו דה קומפוסטלה ספרד

הרוב בוחרים בנתיב הצרפתי

דני כהן מעדכן כי כשמונים אחוזים מכלל רבע מליון האיש הפוקדים את הדרך עושים את הנתיב הצרפתי המתחיל בגבול צרפת ספרד. יותר ויותר מטיילים פונים כיום גם למסלול קמינו דה סנטיאגו פורטוגל. למרות שמדובר באופן מסורתי בשביל עולי רגל, וארבעים אחוזים בלבד עושים את הדרך מסיבות דתיות.

ואצלנו? ישראלים רבים נחשפים אט אט לדרך המהפנטת, על פי הסטטיסטיקה המעודכנת כ- 250 ישראלים הולכים בה מדי שנה.
גם פאבלו קואלו כתב עליה בספרו “יומנו של מכשף”‘, הבמאי אמילו אסטבז הלך את הקמינו ועשה מזה סרט קטן ומרגש בכיכובו של מרטין שיין The way וספרים רבים פורסמו וממשיכים להצית את הדמיון כמעט בכל שפה אפשרית. ועכשיו – סוף סוף גם בעברית!

הספר מוצע למכירה בחנויות הספרים ובאתרי האינטרנט.

ניתן לרכוש אותו באתר הוצאת מיל, בכתובת הבאה: לקניית טרנטנה דואה

 

סוף סוף ספר פרוזה עברי שעוסק בטרק – טרנטה דואה, שמספר על מסע של ישראלי בן 50 במסלול הקמינו לסנטיאגו דה קומפוסטלה, אחד הט…

‎Posted by ‎טייל‎ on‎ יום שני 29 פברואר 2016

 

תגיות:

הוסף תגובה