כך מקבלים החזר מס על קניות בחו”ל – מדריך ב-4 שלבים פשוטים

ערכתם קניות בטיול? מגיע לכם החזר מס על קניות בחו”ל. רובנו נרתעים מכאב ומהחשש מתהליך מורכב, אבל בפועל מדובר לרוב במאמץ סביר עד קליל, שיכול להחזיר לכם עשרות אירו על הקניות שלכם – תלוי כמובן כמה הוצאתם. מצורף כאן מדריך פשוט וקל לקבלת ההחזר.

כך מקבלים החזר מס על קניות באירופה

החזר המס הוא על תשלום המע”מ. ההחזר יכול לנוע מ-10% ועד 20% על הקניה, תלוי במדינה בה ביצעתם את הקנייה.

באופן עקרוני התהליך הוא אותו תהליך בכל העולם, אבל המדריך שכאן מבוסס – וגם נוסה, במדינות גוש האירו, כך שייתכן שיהיו שינויים קלים בין המדינות – אבל אם תעקבו כאן, תוכלו לבצע זאת בכל מקום:

שלב א’ – דורשים חשבונית

השלב הראשון הוא מן הסתם לבקש חשבונית להחזר מס. מדובר בחשבונית שונה מהחשבונית הרגילה שאתם מקבלים. לחנויות יש טפסים מיוחדים ועליכם להציג ולמלא גם את פרטי הדרכון. שימו לב – אם אתם מבצעים קניות חוזרות באותה חנות – לדוגמה, פרימרק, אפשר לאסוף בכל פעם את החשבונית ולבוא לאחר הקניה האחרונה עם כל חשבוניות המס הרגילות, ולקבל טופס אחד מרוכז עבור כל הקניות.

שלב ב’ – אורזים את הקניות במרוכז

כאשר אתם מגיעים לשדה התעופה, תתבקשו עם החשבוניות להציג גם את הקניות, כדי להוכיח שהן אכן יוצאים מהמדינה. לכן, מומלץ לארוז את כל הקניות הפטורות ממכס במקום אחד ונוח, כך שניתן יהיה להציגם לפקיד המס בשדה התעופה.

שלב ג’ – צ’ק אין

השלב הראשון בשדה התעופה הוא ביצוע צ’ק אין כרגיל. כאשר אתם מתבקשים להפקיד את המזוודות – חשוב לזכור שלא לשלוח בינתיים את המוצרים הפטורים. אם הם בתיק היד, או הטרולי, אין כל בעיה, אבל גם אם מדובר במוצרים שארוזים במזוודה שאתם שולחים – חשוב גם לוודא – שאתם לא לוקחים אתכם מוצרים שאסור לשלוח בתיק היד, שכן אולי תקבלו החזר, אבל לא תוכלו לקחת אותם אתכם – אין לשלוח אותם. פשוט לוקחים את המזוודה אתכם לעמדת המס ושולחים את התיק בהמשך.

שלב ד’ – עמדת המס

עמדת המס ממוקמת באיזור הצ’ק אין. השילוט וההכוונה יביאו אתכם לעמדה ושם תציגו את החשבוניות. כאן תדרשו להציג גם את הסחורה שרכשתם. בחלק מהמקומות – למשל בגרמניה, בעמדה זו גם מתבצע כבר הליך החזר המס. במקומות אחרים – למשל בשדה התעופה במדריד, ההחזר מבצע לאחר הליך הבידוק – באיזור הדיוטי פרי. בכל מקרה, לאחר שסיימתם את עניינכם בעמדה זו, תוכלו לשלוח את המזוודה – לעתים השילוח נעשה ישירות בעמדה זו ולעתים, תתבקשו לחזור לעמדת הצ’ק אין ולהפקיד שם את המזוודה (אין צורך להמתין שוב בתור).

החזר מס על קניות בחול

עמדת החזר המס בשדה התעופה במדריד. צילום: אתר טייל

קבלת החזר המס

ברוב המקומות תוכלו לבחור בין קבלת החזר מס על קניות בחו”ל במזומן במקום – במטבע המקומי, לבין קבלת ההחזר בכרטיס האשראי שלכם ואז ההחזר יהיה בשקלים, אבל יהיה מעט נמוך יותר, בשל הפרשי שער וכו’.

מאידך, בחלק מהמקומות – למשל בגרמניה, קבלת התשלום המיידי, נמוך יותר, בשל עמלת מזומן גבוהה. מאידך, קבלת החזר באשראי שם, יכול לקחת מספר חודשים. אבל בכל מקרה, אם הגעתם עד כאן, ההחזר שלכם.

הוסף תגובה