סובב מון בלאן עצמאי – הכל על טור דה מון בלאן בהרי האלפים

סובב מון בלאן עצמאי או בקבוצה, המוכר גם בשם טור דה מון בלאן – TMB, הוא אחד הטרקים הפופולריים וגם היפים שמציעה אירופה, ובכלל. הטרק כולל הליכה בשבילי הרי האלפים – בצרפת, איטליה ושוויץ, היא חוויה מרשימה ולעתים מסעירה, בודאי למי שזה הטרק הראשון שבו הוא מתנסה, אבל גם לכאלה שכבר היו במקומות כמו נפאל או דרום אמריקה, בהחלט יופתעו לטובה.

כפי שהשם מציין, ההליכה היא סביב המון בלאן – ההר הגבוה באירופה, המתנוסס לגובה של 4,800 מטרים והפסגות הסובבות אותו, כאשר בחלק גדול מהימים, תקבלו תצפית מרהיבה על ההר הלבן – כפי שהוא מכונה בפי המקומיים.

טור דה מון בלאן. דרגת קושי בינונית.

טור דה מון בלאן. דרגת קושי בינונית. צילומים: אתר טייל

דרגת קושי של סובב מון בלאן

את דרגת הקושי של הטרק היינו מגדירים כבינונית. טור דה מונט בלאן לא דורש מכם טיפוס על צוקים, או להיעזר בחבלים, אבל בהחלט מדובר על טיפוס מיייגע יומי – בחלק מהימים, העליה המצטברת עוברת את ה-1,000 מטרים, לאורך מספר שעות, כאשר המרחק עצמו הוא לרוב בין 15 ל-20 קילומטרים. בקישור הבא – האתר הרשמי של הטרק – תמצאו מידע על המסלולים וגם על המרחקים

מדובר באתגר פיסי כפול – הן בטיפוס עצמו ולכך יש להוסיף כמובן את העבודה שהטיפוס בטרק סובב מון בלאן הוא לגובה של 2,000-2,500 מטרים מעל פני הים ולמי שלא מורגל בגבהים כאלו, מדובר בטיפוס קשה, באיזור של חמצן דליל, שמחייב רבים מאיתנו לקחת הפסקות רבות.

בנוסף לכך, בודאי בתחילת העונה, מדובר בחצייה של מעברים וצלעות הרים מושלגים. בחלק קטן מהמקרים, מדובר על אתגר של חציה בשלג עמוק, או בשיפוע שעלול להביא להחלקה. עם זאת, חשוב להדגיש – טור זה מבוסס על טרק שנערך ביוני 2019, בתחילת העונה, ולמרות התנאים שלא היו תמיד קלים, פגשנו מאוד טרקרים וכולם חזרו בשלום, גם עם חלקם חזרו הביתה עם כמה מזכרות – חבורות קלות.

תצפיות אל פסגת המון בלאן

כמה זמן נמשך טור דה מון בלאן

טור דה מונט בלאן – בגרסה המלאה הקלאסית, אמור להמשך 11 יום, כלומר, יש להיערך במקרה כזה לחופשה של 12 לילות. עם זאת, ניתן בהחלט לקצרו, אם דרך הליכה של קטעים ארוכים יותר, או דרך ויתור על חלק מהדרך. אנחנו בחרנו בחלופה פופולארית של 9 ימים, שכללה ויתור על קטע אחד בשוויץ וכן ויתור ביום האחרון על חזרה לנקודת ההתחלה של הטרק, בעיירה אוש, או זוש, אלא עצירה בשאמוני, כמה קילומטרים קודם לכן. יש גם אפשרות להעריך ביום אחד או יותר, עם הפסקה של יום באמצע הטרק למנוחה והתאוששות.

בחלופה הפופולרית ביותר, שכוללת התחלה משאמוני ואוש, פסק זמן מקובל הוא העיירה האיטלקית קורמאיור, לאחר 4 ימי הליכה.

 

מתי לצאת אל סובב מון בלאן

כאמור, העונה החמה היא יולי-אוגוסט, אז אמור להיות חם יותר, כל המלונות והכבלים יהיו פתוחים וכמובן שתיתקלו גם בהרבה יותר מטיילים.

בספטמבר תראו פחות איזורים מושלגים ואם אתם לא רוצים לצעוד על שלג, זה כמובן יתרון.

בסוף יוני, עם זאת, תחילת העונה – החסרון שלא כל המקומות עדיין פתוחים ומזג האוויר עלול להפתיע. עם זאת, הנופים מרהיבים – תראו פריחה לצד איזורים מושלגים, תצעדו בשבילים מושלגים ותפגשו מטיילים רבים, אבל הרבה פחות מאשר ביולי-אוגוסט. זו היתה הבחירה שלנו, ולא הצטערנו.

סובב מון בלאן עצמאי. מסלולי הליכה מגוונים טור דה מון בלאן

סובב מון בלאן עצמאי. כולל דרגות קושי שונות

כמה עולה לצאת אל טור דה מונט בלאן

המחירים כאן מתייחסים לתקופה של סוף יוני 2019, ייתכן שביולי-אוגוסט מחירי המלונות יהיו גבוהים יותר ובכל מקרה, אם אתם ישנים ברפיוג’ים, כדאי לנסות ולהזמין מראש.

באופן כללי – עבור 10 לילות, המחיר הממוצע ללילה הוא בין 80 ל-120 יורו, כאשר ברוב המקרים, מדובר על חצי פנסיון – האף בורד, כלומר, ארוחת ערב וארוחת בוקר.

מעבר לזה, קשה להוציא מעבר ל-50 יורו ביום בטרק, לרוב לא יותר מ-25-30, לקפה, בירה, עוגה או מנה כלשהי במסעדה או רפיוג’ שנמצא לאורך תחנת העצירה, כלומר – 150 יורו ליום היא הערכה נדיבה, כמובן לפני מחירי הטיסות.

אם אתם טסים לג’נבה יש אפשרות לטוס עם איזי ג’ט או עם אל על. הזמנה מראש, תאפשר לכם לתפוס טיסה זולה.

אל תוותרו על ביקור בפורום סובב מון בלאן שהקמנו עבורכם. תמצאו שם רשימה של טיפים ועיצות ליציאה נכונה וגם לקיצורי דרך והקלות למי שמעוניין בכך.

עוד תחנת חובה – הוא המסלול המפורט והמצולם שלנו – יום אחרי יום. כנסו היישר ליום הראשון.

 

 

2 תגובות

  1. צוות טייל

הוסף תגובה

tayal

FREE
VIEW