שייט קיאקים בחוף דור הבונים – מסלול והנחה להשכרת קיאק בחוף נחשולים

שייט קיאקים היא אחת הפעילויות הפופולריות והמהנות של חוף דור הבונים, המוכר גם בתור חוף נחשולים. קבלו מסלול שייט קיאקים לאורך החוף וגם קישור להשכרת קיאקים בחוף – מומלץ כמובן להזמין מראש. המסלול הוא באדיבות צביקה ברנשטיין, בעלי המרכז הימי חוף הכרמל ומחבר הספר טיולי סאפ, הכולל עשרות מסלולי חתירה – בסאפ ובקייאק, לאורך חופי ישראל

שייט קייאקים בחוף נחשולים -הגעה

מכביש 4 נפנה לפי השילוט ל”דור נחשולים” ולאחר כ- 3 ק”מ נגיע לפיצול בדרך. נפנה שמאלה לחוף דור ונחנה את הרכב בסמוך לשער הכניסה. לחילופין, ניתן להוריד ציוד ליד השער ואז להחנות את הרכב ולחזור.

שייט קיאקים בחוף דור - נקודת הכניסה למים. צילום באדיבות המרכז הימי חוף הכרמל

שייט קיאקים בחוף דור – נקודת הכניסה למים. צילום באדיבות המרכז הימי חוף הכרמל

סיפור הדרך – המסלול לאורך חוף דור

שמורת חוף דור, בהמשך רציף לשכנתה מצפון (הבונים), הינה חלק מרצועת החוף המפורצת ביותר לאורך הגבול הימי של מדינת ישראל עם הים התיכון.

גלי הים והרוחות, הם האחראיים ליצירה היפה ע”י תהליך עקבי ומתמשך, המביא להתפוררות ולבליית מה שמכונה “רכס הכורכר המערבי של מישור החוף”.

עם כניסתנו למים בחוף דור, נוכל להבחין באי שחפית מולנו כבר במרחק של כמה עשרות מטרים. נצא בחתירה אל האי ונטייל במסלול סלאלום בין האיים עד שנקיף את הרביעי והדרומי שבהם.

איי חוף דור הוכרזו כשמורת טבע רשמית רק בשנת 1964, וכוללים את האיים שחפית, דור, טפת וחופמי (מצפון לדרום) .

שחפית – על שם עוף מים נדיר; דור – על שם העיר דור העתיקה; טפת – על שם בת שלמה המלך, מתוך הספר מלכים א’, “בֶּן-אֲבִינָדָב, כָּל-נָפַת דֹּאר; טָפַת, בַּת-שְׁלֹמֹה, הָיְתָה לּוֹ, לְאִשָּׁה.”; חופמי – כמו האי שחפית – על שם עוף ים אשר נחשב נדיר ביותר בישראל. שימו לב – העלייה לאי חופמי היא אסורה.

האיים יוצרים חסימה טבעית של גלי הים, המגיעים ממערב, ולגונות שקטות בין האיים לרצועת החוף. הדבר תלוי כמובן במצב הגאות והשפל במים.

מהאי חופמי, נמשיך צפונה ונעבור את נקודת הכניסה שלנו. מיד אחריה יתגלה מפרץ חולי מקסים, ובצידו הצפוני האתר “תל דור”, אשר לרגליו נוכל להבחין בשרידי מקדש רומי.

מהמפרץ החולי, נמשיך דרומה לאורך שלושה מפרצונים ואי. לאחר שנחלוף על פניהם, נגיע למפרץ גדול, ובו אי נוסף. כל זאת במרחק כ- 800 מ’ דרומה מתל דור.

בנקודה זו נסתובב ונחתור כ- 1.5 ק”מ לנקודת הכניסה למים.

מעניין לדעת

העיר דור (שרידי העיר מצויים באתר תל דור) נזכרת בפעם הראשונה כבר לפני 4000 שנה בשמה המקראי של דור, או דֹּאר.

בסביבות המאה ה- 13 לפנה”ס, הפכה דור ליישוב של אחת מקבוצות “גויי הים” (קבוצות עמים ממערב הים התיכון אשר פשטו וכבשו עמים ותרבויות במזרח האגן התיכון).

בשנת 250 לספירה קמה העיר קיסריה, והדבר הביא, ככל הנראה, לנטישתה המוחלטת של העיר דור. בימי הביניים קמה מצודה במקום (ככל הנראה שבעליה של המצודה היו צלבנים), את שרידי המצודה ניתן לראות בצד הדרום מערבי של התל (בשמם הערבי: חרבת אל בורג’),

בחפירות ארכיאולוגיות התגלה כי יושבי המקום הקימו נמל ספינות למטרות מסחר.

כמובן שלנמל שכזה חשיבות אסטרטגית וכלכלית, והוא הפך את העיר לצומת מסחר חשוב באותה העת.

מאז 1980 מתבצעים באתר חפירות, ובמסגרת זו גם נעשות פעולות לשימור המקום.

החי והצומח

בין האיים ובסביבתם מצויים בעלי חיים רבים, ביניהם חלזונות ימיים, מגוון גדול של מיני אצות, דגים וסרטנים.

מגוון צמחים מצויים בסביבת קו החוף וביניהם חבצלת החוף, אטד החוף, מלוח קיפח, חרצית עטורה, עדעד כחול, נר הלילה החופי, לפופית החוף וקריתמון ימי.

באזור התל ניתן לראות את חגווית החומות וציפורנית זעירה.

הזמנת שייט קיאקים בחוף דור

כדי להזמין שייט קיאקים לחצו על קישור זה. כדי ליהנות מהנחה – ציינו בטופס, או בשיחת הטלפון, כי הגעתם דרך אתר טייל

איי חוף נחשולים במבט על

איי חוף דור נחשולים במבט על. צילום באדיבות המרכז הימי חוף הכרמל

הוסף תגובה